Congratulations to all of the winners of the 72nd Annual City of Tamworth Eisteddfod
MUSIC
Evening of Monday, 12th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 1 SACRED VOCAL SOLO: 12 years and under M52
Time Limit: 5 minutes 1. Morgan Tyrrell (Hillvue)
ITEM 2 CHARACTER SONG VOCAL SOLO IN COSTUME: 15 years and under M35
Provide a note including the title, composers/lyricists and brief context of piece to be read by the MC Time Limit: 5 minutes 1. Abbigale Gwatkin (Calala) 2. Kiralee Pearson (Calala) 3. Sophie Mackney (Kootingal) 4. Edith Walters (North Tamworth) - First place 5. Hayley Munro (Caroona) - Third place 6. Alyssa Coppard (South Tamworth) - Second place 7. Bridie Farrell (Tamworth) - First place
ITEM 3 MUSICAL THEATRE VOCAL SOLO: 14 years and under M44
First Prize: $100 sponsored by the Tamworth Musical Society
Time Limit: 5 minutes 1. Edith Walters (North Tamworth) - Highly commended 2. Kiralee Pearson (Calala) - Highly commended 3. Bridie Farrell (Tamworth) - First prize of $100 sponsored by the Tamworth Musical Society 4. Abbigale Gwatkin (Calala) - Third place 5. Elloise Sharpham (Tintinhull) - Second place
ITEM 4 POPULAR VOCAL SOLO: 12 years and under M48
Not musical theatre Backing track optional or may be accompanied by Guitar Time Limit: 5 minutes 1. Morgan Tyrrell (Hillvue) - Second place 2. Priya Hitchcock (Daruka) - Highly commended 3. Chloe Farrell (Tamworth) - First place 4. Molly O'Mullane (North Tamworth) - Third place 5. Tillie Keir (Kootingal) 6. Lottie Smith (Hillvue)
ITEM 5 RESTRICTED VOCAL SOLO: 15 years and under M19
Time Limit: 5 minutes 1. Elloise Sharpham (Tintinhull) - First place 2. Alyssa Coppard (South Tamworth) - Second place
ITEM 6 VOCAL SOLO: 15 years and under M15
Time Limit: 5 minutes 1. Hayley Munro (Caroona) - First place 2. Kiralee Pearson (Calala) - Highly commended 3. Edith Walters (North Tamworth) - Highly commended 4. Sophie Mackney (Kootingal) 5. Bridie Farrell (Tamworth) - Second place
Morning of Tuesday, 13th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 7 VOCAL SOLO: 9 years and under M13
Time Limit: 5 minutes 1. Jaxon Clark (Moore Creek) - First place 2. Isabella Sky (East Tamworth) - First place 3. Ivy Newsome (Loomberah)
ITEM 8 MUSICAL THEATRE VOCAL SOLO: 10 years and under M42
First Prize: $50 sponsored by the Tamworth Musical Society
Time Limit: 5 minutes 1. Isabella Rampling (Moore Creek) - Second place 2. Isabella Sky (East Tamworth) - Third place 3. Jaxon Clark (Moore Creek) - First prize of $50 sponsored by the Tamworth Musical Society
ITEM 9 MUSICAL THEATRE VOCAL SOLO: 12 years and under M43
First Prize: $100 sponsored by the Tamworth Musical Society
Time Limit: 5 minutes 1. Morgan Tyrrell (Hillvue) - Second place 2. Laura Seaton (Calala) - Third place 3. Chloe Farrell (Tamworth) - First prize of $100 sponsored by the Tamworth Musical Society 4. Macy Maria Graham (Kootingal) - Third place 5. Abigail Simpson (East Tamworth) - Second place
ITEM 10 NURSERY RHYME VOCAL SOLO IN COSTUME: 6 years and under M26
Time Limit: 5 minutes 1. Jaxon Clark (Moore Creek) - First place
ITEM 11 NURSERY RHYME VOCAL SOLO IN COSTUME: 8 years and under M27
Time Limit: 5 minutes 1. Jaxon Clark (Moore Creek) - First place 2. Isabella Sky (East Tamworth) - Second place 3. Ivy Newsome (Loomberah)
ITEM 12 CHARACTER SONG VOCAL SOLO IN COSTUME: 12 years and under M34
Provide a note including the title, composers/lyricists and brief context of piece to be read by the MC Time Limit: 5 minutes 1. Isabella Rampling (Moore Creek) - Third place 2. Abigail Simpson (East Tamworth) - First place 3. Chloe Farrell (Tamworth) - Second place 4. Laura Seaton (Calala) - Third place
ITEM 13 VOCAL SOLO: 12 years and under M14
Time Limit: 5 minutes 1. Isabella Rampling (Moore Creek) - Third place 2. Chloe Farrell (Tamworth) - Highly commended 3. Abigail Simpson (East Tamworth) - First place 4. Molly O'Mullane (North Tamworth) 5. Priya Hitchcock (Daruka) - Second place 6. Morgan Tyrrell (Hillvue) - Highly commended
ITEM 14 RESTRICTED VOCAL SOLO: 12 years and under M18
Time Limit: 5 minutes 1. Miah Anderson (Bithramere) - Second place 2. Laura Seaton (Calala) - First place
Afternoon of Tuesday, 13th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 15 NON-ENGLISH LANGUAGE VOCAL SOLO: 15 years and under M38
Time Limit: 5 minutes 1. Edith Walters (North Tamworth) - Second place 2. Hayley Munro (Caroona) - First place 3. Bridie Farrell (Tamworth)
ITEM 16 NOVICE VOCAL SOLO: 15 years and under M22
Time Limit: 5 minutes 1. Cate Bonnell (Calala) - First place 2. Priya Hitchcock (Daruka) - Third place 3. Sylvia Hillhouse (Currabubula) - Second place 4. Chelsea Sanderson (Kootingal) - Highly commended
ITEM 17 POPULAR VOCAL SOLO: 15 years and under M49
Not musical theatre Backing track optional or may be accompanied by Guitar Time Limit: 5 minutes 1. Hayley Munro (Caroona) - Second place 2. Chelsea Sanderson (Kootingal) - Third place 3. Bridie Farrell (Tamworth) 4. Cate Bonnell (Calala) - First place 5. Sophie Mackney (Kootingal) - Highly commended 6. Kiralee Pearson (Calala) 7. Elloise Sharpham (Tintinhull) - First place
ITEM 18 RESTRICTED VOCAL SOLO: 18 years and under M20
Time Limit: 5 minutes 1. Zanthie Hewett (Tottenham) - First place 2. Jazmine Dassios (Warral) - First place 3. Paige Sevil (Quirindi)
ITEM 19 MUSICAL THEATRE VOCAL SOLO: 16 years and under M45
First Prize: $150 sponsored by the Tamworth Musical Society
Time Limit: 5 minutes 1. Sophie Mackney (Kootingal) 2. Hayley Munro (Caroona) - Third place 3. Chelsea Sanderson (Kootingal) 4. Sylvia Hillhouse (Currabubula) - First prize of $150 sponsored by the Tamworth Musical Society 5. Jazmine Dassios (Warral) - Highly commended 6. Alyssa Coppard (South Tamworth) 7. Caitlan Myers (Oxley Vale) - Highly commended
Evening of Tuesday, 13th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 20 CHARACTER SONG VOCAL SOLO IN COSTUME: 18 years and under & Open Age M36 & M37
Provide a note including the title, composers/lyricists and brief context of piece to be read by the MC Time Limit: 5 minutes 1. Jazmine Dassios (Warral) - Second place 2. Zanthie Hewett (Tottenham) - First place 3. Anna Maher (South Tamworth)
ITEM 21 NOVICE VOCAL SOLO: 18 years and under M23
Time Limit: 5 minutes 1. Rachel Donaldson (Currabubula) - Second place 2. Lauren Brand (Wongo Creek) - First place
ITEM 22 OWN COMPOSITION VOCAL SOLO: 18 years and under M57
Time Limit: 5 minutes 1. Tamika Bailey (Hillvue) - First place
ITEM 23 VOCAL DUET, TRIO OR QUARTET: 18 years and under M60
Accompaniment optional Time Limit: 5 minutes 1. Alyssa Coppard & Chelsea Sanderson
ITEM 24 MUSICAL THEATRE VOCAL SOLO: 18 years and under M46
First Prize: $150 sponsored by the Tamworth Musical Society
Time Limit: 5 minutes 1. Zanthie Hewett (Tottenham) - Highly commended 2. Paige Sevil (Quirindi) 3. Rachel Donaldson (Currabubula) - Third place 4. Lauren Brand (Wongo Creek) - Second place 5. Molly Owen (Braefield) - First prize of $150 sponsored by the Tamworth Musical Society
ITEM 25 MUSICAL THEATRE VOCAL SOLO: Open Age M47
Time Limit: 5 minutes 1. Anna Maher (South Tamworth) 2. Kate Godden (Oxley Vale) - First place 3. Kaitlyn MacAulay (Gunnedah) - Second place
ITEM 26 ARIA VOCAL SOLO: Open Age M29
Time Limit: 5 minutes 1. Armine Shahnazaryan (Ryde) - First place
ITEM 27 AUSTRALIAN COMPOSITION VOCAL SOLO: 15 & 18 years and under M31 & M32
Time Limit: 5 minutes 1. Rachel Donaldson (Currabubula) - Second place 2. Sylvia Hillhouse (Currabubula) - First place
ITEM 28 VOCAL SOLO: 18 years and under & Open Age M16 & M17
Time Limit: 5 minutes 1. Anna Maher (South Tamworth) 2. Armine Shahnazaryan (Ryde) - Highly commended 3. Caitlan Myers (Oxley Vale) - Highly commended 4. Kate Godden (Oxley Vale) - Second place 5. Molly Owen (Braefield) - First place
ITEM 29 POPULAR VOCAL SOLO: 18 years and under & Open Age M50 & M51
Not musical theatre Backing track optional or may be accompanied by Guitar Time Limit: 5 minutes 1. Paige Sevil (Quirindi) 2. Kaitlyn MacAulay (Gunnedah) - Second place 3. Lauren Brand (Wongo Creek) - Highly commended 4. Caitlan Myers (Oxley Vale) - Highly commended 5. Molly Owen (Braefield) - First place 6. Sophie Mackney (Kootingal)
Morning of Wednesday, 14th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 30 SECONDARY SCHOOL CHOIR: Year 12 (Stage 6) and under M7
First Prize: Trophy
Sound effects and backing CDs optional Time Limit: 10 minutes 1. Calrossy Anglican School Secondary Choir - First place
ITEM 31 INFANTS SCHOOL CHOIR: Year 2 (Stage 1) and under M5
First Prize: Trophy plus $150
Sound effects and backing CDs optional Time Limit: 5 minutes 1. St. Nicholas' Primary School – Year 1 - Highly commended 2. Tamworth Public School - First prize of $150 3. Calrossy Anglican School Infants Choir - Highly commended 4. Carinya Christian School - Second place 5. Timbumburi Public School - Third place
ITEM 32 PRIMARY SCHOOL CHOIR: Year 6 (Stage 3) and under M6
First Prize: Trophy plus $150
Sound effects and backing CDs optional Time Limit: 10 minutes 1. Westdale Public School – Stage 2 - Highly commended 2. Westdale Public School – Stage 3 - Highly commended 3. Calrossy Anglican School Junior Choir - First prize of $150 4. St. Nicholas' Primary School - Third place 5. Carinya Christian School - Second place
Afternoon of Wednesday, 14th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 33 JUNIOR VOCAL CHAMPIONSHIP: 12 years and under M62
First Prize: Trophy plus $200
Time Limit: 10 minutes 1. Isabella Rampling (Moore Creek) - Second place 2. Isabella Sky (East Tamworth) 3. Laura Seaton (Calala) 4. Morgan Tyrrell (Hillvue) 5. Chloe Farrell (Tamworth) 6. Abigail Simpson (East Tamworth) - First prize of $200
ITEM 34 SENIOR VOCAL CHAMPIONSHIP: 18 years and under M63
First Prize: Trophy plus $300
Time Limit: 10 minutes 1. Bridie Farrell (Tamworth) - Highly commended 2. Sylvia Hillhouse (Currabubula) 3. Lauren Brand (Wongo Creek) 4. Alyssa Coppard (South Tamworth) 5. Elloise Sharpham (Tintinhull) - Second place 6. Sophie Mackney (Kootingal) 7. Zanthie Hewett (Tottenham) 8. Molly Owen (Braefield) - First prize of $300
Evening of Wednesday, 14th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 35 VOCAL ENSEMBLE: 18 years and under M3
One own choice piece Minimum of two-part harmony Conductor optional Time Limit: 5 minutes 1. TRCM Little Lyrics - Highly commended 2. TRCM Vocal Performance Ensemble - First place 3. TRCM Treble Rebels - Third place 4. The Studio – Classical & Performing Arts - Second place
ITEM 36 CHAMBER CHOIR: Open Age M2
First Prize: Trophy plus $100
One own choice piece Minimum of two-part harmony Conductor optional Time Limit: 5 minutes 1. Tamworth Choral Society Inc. - Third place 2. Check Spelilng Before Printing - First prize of $100 3. Why not? - Highly commended 4. Conservatorium Chamber Singers - Second place 5. Carinya Christian School - Highly commended
ITEM 37 VOCAL DUET, TRIO OR QUARTET: Open Age M61
Accompaniment optional Time Limit: 5 minutes 1. Anna Maher & Brad Gill 2. Anna Maher & Tammy Clark
ITEM 38 SACRED VOCAL SOLO: Open Age M54
Time Limit: 5 minutes 1. Kate Godden (Oxley Vale) - First place 2. Armine Shahnazaryan (Ryde)
ITEM 39 OPEN VOCAL CHAMPIONSHIP: Open Age M64
First Prize: Trophy
Time Limit: 15 minutes 1. Armine Shahnazaryan (Ryde) 2. Kate Godden (Oxley Vale)
ITEM 40 TAMWORTH & DISTRICT CHORAL CHAMPIONSHIP: Open Age M1
First Prize: Trophy plus $500
Minimum of two-part harmony Both primary and secondary schools are encouraged to enter, and may repeat one piece performed in this years' school choir section. Time Limit: 12 minutes 1. Carinya Christian School - First prize of $500 2. Conservatorium Chamber Singers 3. Why not? - Highly commended 4. Conservatorium Show Choir 5. Tamworth Choral Society Inc. - Second place
Morning of Thursday, 15th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
Backing track optional More than one piece may be performed provided the time limit is not exceeded - any time taken between pieces counts toward limit Time Limit: 5 minutes 1. McCarthy Catholic College – Stage 5 Group 1 - Second place 2. McCarthy Catholic College – Stage 5 Group 2 - Highly commended 3. Calrossy Anglican School 5's - First place
Backing track optional More than one piece may be performed provided the time limit is not exceeded - any time taken between pieces counts toward limit Time Limit: 5 minutes 1. Timbumburi Public School – Year 4 - Second place 2. Tintinhull Public School - First place
Backing track optional More than one piece may be performed provided the time limit is not exceeded - any time taken between pieces counts toward limit Time Limit: 5 minutes 1. Tintinhull Public School - Highly commended
ITEM 44 LARGE ENSEMBLE: 12 years and under M274
First Prize: Trophy
Two contrasting pieces Time Limit: 10 minutes 1. Calrossy Anglican School Junior School Concert Band - First place
ITEM 45 CLASS ENSEMBLE: Early Stage 1 & Stage 1 (Kindergarten, Years 1 & 2) M258
Backing track optional More than one piece may be performed provided the time limit is not exceeded - any time taken between pieces counts toward limit Time Limit: 5 minutes 1. Tintinhull Public School – Kindergarten - Second place 2. Tintinhull Public School – Years 1 & 2 - First place
ITEM 46 TUNED OR UNTUNED PERCUSSION ENSEMBLE: 12 years and under M264
One own choice piece Time Limit: 5 minutes 1. Westdale Public School Percussion Ensemble - First place
Backing track optional More than one piece may be performed provided the time limit is not exceeded - any time taken between pieces counts toward limit Time Limit: 5 minutes 1. McCarthy Catholic College – Year 12 - Second place 2. St. Mary's College Gunnedah - First place 3. McCarthy Catholic College – Year 11 - Highly commended
Afternoon of Thursday, 15th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 48 STAGE BAND: 18 years and under M279
Conductor optional Vocal optional (and does not count toward player limit) Two contrasting pieces All bands must perform at least one swing item; improvised solos are encouraged Time Limit: 10 minutes 1. St. Mary's College Gunnedah - First place 2. Calrossy Anglican School – SCJ's Big Band - Second place
ITEM 49 SMALL ENSEMBLE: 18 years and under M272
Any combination of instruments Conductor and/or accompaniment optional Two contrasting pieces Time Limit: 10 minutes 1. St. Mary's College Gunnedah - First place 2. Tamworth RSL Brass Band - Second place 3. McCarthy Catholic College Woodwind Ensemble - Second place 4. McCarthy Catholic College Brass Ensemble - Highly commended
Backing track optional More than one piece may be performed provided the time limit is not exceeded - any time taken between pieces counts toward limit Time Limit: 5 minutes 1. Calrossy Cool Cats - First place
ITEM 51 LARGE ENSEMBLE: 18 years and under M275
First Prize: Trophy plus $250
Two contrasting pieces Time Limit: 10 minutes 1. McCarthy Catholic College Concert Band 2. Calrossy Anglican School – Phyllis Pearson Orchestra 3. St. Mary's College Gunnedah 4. Poco a Poco Strings 5. Carinya Christian School Orchestra
Evening of Thursday, 15th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 52 ROCK BAND: 18 years and under M267
Any lyrics must be suitable for a young audience Two own choice pieces Time Limit: 10 minutes 1. McCarthy Catholic College – Delusions 2. Calrossy Anglican School Rock
ITEM 53 SMALL ENSEMBLE: Open Age M273
Any combination of instruments Conductor and/or accompaniment optional Two contrasting pieces Time Limit: 10 minutes 1. Sinfonia
ITEM 54 LARGE ENSEMBLE: Open Age M276
First Prize: Trophy plus $250
Two contrasting pieces Time Limit: 10 minutes 1. Tamworth RSL Brass Band 2. Tamworth Regional Youth Orchestra 3. TRCM Concert Band 4. Tamworth Clarinet Choir
Morning of Friday, 16th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 55 20TH AND 21ST CENTURY STRING SOLO: Preliminary Grade M161
ITEM 56 AUSTRALIAN COMPOSITION STRING SOLO: Grade 1 and 2 M168
Time Limit: None 1. Gemma Harris (North Tamworth) 2. Hattie Lefmann (East Tamworth)
ITEM 57 RESTRICTED STRING SOLO: 9 years and under M135
Time Limit: 5 minutes 1. Lowarna Cann (Moore Creek)
ITEM 58 MIXED INSTRUMENTAL SOLO: 9 years and under M130 & M189
Time Limit: 5 minutes 1. Ivy Newsome (Loomberah) 2. Callie Brown (South Tamworth) 3. Lowarna Cann (Moore Creek) 4. Valeria Ramirez (Calala)
ITEM 59 20TH AND 21ST CENTURY STRING SOLO: Grade 1 and 2 M162
Time Limit: None 1. Willem Schipanski (East Tamworth) 2. Elloise Sharpham (Tintinhull) 3. Gemma Harris (North Tamworth) 4. Grace Gamble (Gowrie) 5. Hattie Lefmann (East Tamworth)
ITEM 60 STRING SOLO: 12 years and under M131
Time Limit: 5 minutes 1. Willem Schipanski (East Tamworth) 2. Adeline Cann (Moore Creek) 3. Charlie Edwards (East Tamworth) 4. Avery Stevens (Hillvue) 5. Rebecca Sung (Tamworth) 6. James Sharpham (Tintinhull) 7. Macy Maria Graham (Kootingal) 8. Gemma Harris (North Tamworth) 9. Isobel Hocquard (Hillvue) 10. Hannah Brown (South Tamworth) 11. Amy Gamble (Gowrie)
Afternoon of Friday, 16th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 61 STRING DUET, TRIO OR QUARTET: 12 years and under M183
Piano accompaniment optional (and does not count toward player limit) Time Limit: 5 minutes 1. Avery Stevens & Isabella Hoskins
ITEM 62 AUSTRALIAN COMPOSITION INSTRUMENTAL SOLO: Grade 1 and 2 M235
Time Limit: None 1. Joe Laurie (East Tamworth) 2. Jeremy Scott (Kootingal) 3. Callum Buckman (North Tamworth) 4. Hugh Honeyfield (Daruka) 5. Philippa Clunas (East Tamworth) 6. Lucas McDonald (North Tamworth)
ITEM 63 INSTRUMENTAL SOLO: 12 years and under M190
Time Limit: 5 minutes 1. Phoebe Brown (South Tamworth) 2. Lucas McDonald (North Tamworth) 3. Hugh Honeyfield (Daruka) 4. Jeremy Scott (Kootingal) 5. Briella Cann (Moore Creek) 6. Leila Povea-Roworth (South Tamworth) 7. Oliver Scott (Kootingal) 8. Philippa Clunas (East Tamworth)
ITEM 64 JAZZ STRING SOLO: 12 years and under M173
Time Limit: 5 minutes 1. Macy Maria Graham (Kootingal)
ITEM 65 20TH AND 21ST CENTURY INSTRUMENTAL SOLO: Grade 1 and 2 M227
Time Limit: None 1. Hugh Honeyfield (Daruka) 2. Jeremy Scott (Kootingal)
Time Limit: None 1. Gemma Harris (North Tamworth) 2. Amelie Suter (Moore Creek)
ITEM 70 MODERN MIXED INSTRUMENTAL SOLO: 12 years and under M176 & M245
Time Limit: 5 minutes 1. Callum Buckman (North Tamworth) 2. Macy Maria Graham (Kootingal)
Evening of Friday, 16th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 71 NOVICE MIXED INSTRUMENTAL SOLO: 15 years and under M140 & M199
Time Limit: 5 minutes 1. Lucas McDonald (North Tamworth) 2. Adeline Cann (Moore Creek) 3. Tabitha Gosson (South Tamworth)
Time Limit: None 1. Amy Tainsh (Moore Creek) 2. Briella Cann (Moore Creek) 3. Felix Povea-Roworth (South Tamworth)
ITEM 73 CLASSICAL STRING SOLO: Grade 5 and 6 M152
Time Limit: None 1. Amy Tainsh (Moore Creek)
ITEM 74 20TH AND 21ST CENTURY MIXED INSTRUMENTAL SOLO: Grade 3 and 4 M163 & M228
Time Limit: None 1. Ben Scarborough (North Tamworth) 2. Isabella Berkeley (East Tamworth) 3. Macy Maria Graham (Kootingal) 4. Madison Bailey (Hallsville) 5. Oliver Scott (Kootingal)
ITEM 75 AUSTRALIAN COMPOSITION MIXED INSTRUMENTAL SOLO: Grade 3 and 4 M169 & M236
Time Limit: None 1. Leila Povea-Roworth (South Tamworth) 2. Madison Bailey (Hallsville) 3. Ben Scarborough (North Tamworth)
ITEM 76 RESTRICTED INSTRUMENTAL SOLO: 15 years and under M196
Time Limit: 5 minutes 1. Elsa Sparkes (East Tamworth) 2. Joe Laurie (East Tamworth)
ITEM 77 MIXED INSTRUMENTAL SOLO: 15 years and under M132 & M191
Time Limit: 5 minutes 1. Felix Povea-Roworth (South Tamworth) 2. Halley Buckman (North Tamworth) 3. Ben Scarborough (North Tamworth) 4. Jennifer Sung (Tamworth) 5. Annabel Scott (Kootingal) 6. Dimity Laurie (East Tamworth) 7. Simon Cann (Moore Creek)
ITEM 78 CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO: Grade 3 and 4 M212
Time Limit: None 1. Isabella Berkeley (East Tamworth)
ITEM 79 INSTRUMENTAL DUET, TRIO OR QUARTET: 12 years and under M252
Piano accompaniment optional (and does not count toward player limit) Time Limit: 5 minutes 1. Angus Keegan & Hugh Keegan
Time Limit: None 1. Avery Stevens (Hillvue) 2. Isabella Berkeley (East Tamworth) 3. Madison Bailey (Hallsville) 4. Macy Maria Graham (Kootingal) 5. Oliver Scott (Kootingal)
Morning of Saturday, 17th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 81 AUSTRALIAN COMPOSITION INSTRUMENTAL SOLO: Grade 5 and 6 (Brass only) M237
Time Limit: None 1. Felix Povea-Roworth (South Tamworth) 2. Halley Buckman (North Tamworth)
ITEM 82 STRING SOLO: 18 years and under M133
Time Limit: 5 minutes 1. Andrew Clark (Hillvue) 2. Grace Gamble (Gowrie) 3. Amy Tainsh (Moore Creek)
ITEM 83 JAZZ INSTRUMENTAL SOLO: 18 years and under M243
Time Limit: 5 minutes 1. Jack Herden (Calala) 2. Annabel Scott (Kootingal) 3. Alistair Scott (Kootingal)
Time Limit: None 1. Rebecca Sung (Tamworth) 2. Jack Herden (Calala) 3. Dimity Laurie (East Tamworth)
ITEM 87 20TH AND 21ST CENTURY MIXED INSTRUMENTAL SOLO: Grade 7 and 8 M165, M231 & M232
Time Limit: None 1. Annabel Scott (Kootingal) 2. Dimity Laurie (East Tamworth) 3. Rebecca Sung (Tamworth) 4. Sebastian Rowe (Westdale)
ITEM 88 MODERN MIXED INSTRUMENTAL SOLO: 18 years and under M177 & M246
Time Limit: 5 minutes 1. Halley Buckman (North Tamworth) 2. Grace Gamble (Gowrie) 3. Elloise Sharpham (Tintinhull)
Afternoon of Saturday, 17th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 89 STRING DUET, TRIO OR QUARTET: 18 years and under M184
Piano accompaniment optional (and does not count toward player limit) Time Limit: 5 minutes 1. Hayley Munro & Luke Suter
ITEM 91 AUSTRALIAN COMPOSITION INSTRUMENTAL SOLO: Grade 7 and 8 (Brass only) M239
Time Limit: None 1. Sebastian Rowe (Westdale)
ITEM 92 BAROQUE STRING SOLO: Open Age / Diploma Standard M148
Time Limit: None 1. Jennifer Sung (Tamworth)
ITEM 93 ROMANTIC STRING SOLO: Open Age / Diploma Standard M160
Time Limit: None 1. Andrew Clark (Hillvue) 2. Jennifer Sung (Tamworth)
ITEM 94 JUNIOR STRING CHAMPIONSHIP: 12 years and under M186
First Prize: Trophy plus $200
Time Limit: 10 minutes 1. Adeline Cann (Moore Creek) 2. Hattie Lefmann (East Tamworth) 3. Gemma Harris (North Tamworth) 4. Macy Maria Graham (Kootingal)
ITEM 95 JUNIOR INSTRUMENTAL CHAMPIONSHIP: 12 years and under M255
First Prize: Trophy plus $200
Time Limit: 10 minutes 1. Hugh Honeyfield (Daruka) 2. Jeremy Scott (Kootingal) 3. Leila Povea-Roworth (South Tamworth) 4. Callum Buckman (North Tamworth) 5. Briella Cann (Moore Creek) 6. Oliver Scott (Kootingal)
Evening of Saturday, 17th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 96 INSTRUMENTAL DUET, TRIO OR QUARTET: Open Age M254
Piano accompaniment optional (and does not count toward player limit) Time Limit: 5 minutes 1. Andrew Clark, Debra Batley & Lauren Ferguson
ITEM 97 20TH AND 21ST CENTURY MIXED INSTRUMENTAL SOLO: Open Age / Diploma Standard M166 & M233
Time Limit: None 1. Jennifer Sung (Tamworth) 2. Alistair Scott (Kootingal)
ITEM 98 SENIOR STRING CHAMPIONSHIP: 16 years and under M187
First Prize: Trophy
Time Limit: 10 minutes 1. Jennifer Sung (Tamworth) 2. Elloise Sharpham (Tintinhull) 3. Amy Tainsh (Moore Creek)
ITEM 99 SENIOR INSTRUMENTAL CHAMPIONSHIP: 16 years and under M256
First Prize: Trophy plus $300
Time Limit: 10 minutes 1. Ben Scarborough (North Tamworth) 2. Annabel Scott (Kootingal) 3. Dimity Laurie (East Tamworth) 4. Halley Buckman (North Tamworth)
ITEM 100 OPEN INSTRUMENTAL CHAMPIONSHIP: Open Age M257
First Prize: Trophy plus $500
Time Limit: 15 minutes 1. Jack Herden (Calala) 2. Sebastian Rowe (Westdale) 3. Alistair Scott (Kootingal)
Morning of Sunday, 18th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 101 P PLATE PIANO SOLO: 10 years and under M82
Time Limit: 5 minutes 1. Isabella Lewis (Hillvue) 2. Hugh Laurie (East Tamworth)
ITEM 102 P PLATE PIANO SOLO: 6 & 8 years and under M80 & M81
Time Limit: 5 minutes 1. Adele Rankmore (North Tamworth) 2. Olivia Lewis (Hillvue) 3. Sabine Sharwood (Daruka)
ITEM 103 PIANO SOLO: 10 years and under M66
Time Limit: 5 minutes 1. Hugh Laurie (East Tamworth) 2. Jeremy Scott (Kootingal) 3. Leila Povea-Roworth (South Tamworth) 4. Adeline Cann (Moore Creek) 5. Angus Turnbull (Calala) 6. Alice Ryan (Oxley Vale) 7. Isabella Lewis (Hillvue) 8. Kate Frazer (Oxley Vale) 9. Kate Baiocchi (Tamworth)
ITEM 104 AUSTRALIAN COMPOSITION PIANO SOLO: Preliminary Grade M107
Time Limit: None 1. Vedran Duric (East Tamworth) 2. Leila Povea-Roworth (South Tamworth) 3. Lillian Smith (East Tamworth)
ITEM 105 PIANO SOLO: 8 years and under M65
Time Limit: 5 minutes 1. Hugh Baiocchi (Tamworth) 2. Emma Frazer (Oxley Vale) 3. Austin Guo (East Tamworth) 4. Sabine Sharwood (Daruka) 5. Florence Foster (Quirindi) 6. Adele Rankmore (North Tamworth) 7. Louis Foster (Quirindi)
ITEM 106 20TH AND 21ST CENTURY PIANO SOLO: Preliminary Grade M101
Time Limit: None 1. Leila Povea-Roworth (South Tamworth) 2. Khryz Anne Orobia (North Tamworth) 3. Chloe Rankmore (North Tamworth) 4. Lillian Smith (East Tamworth) 5. Lewis Sky (East Tamworth) 6. Evelyn Bartlett (North Tamworth) 7. Isabella Lewis (Hillvue)
ITEM 107 BAROQUE PIANO SOLO: Grade 1 and 2 M84
Time Limit: None 1. Chloe Langley (Hillvue)
ITEM 108 CLASSICAL PIANO SOLO: Grade 1 and 2 M90
Time Limit: None 1. Kate Frazer (Oxley Vale) 2. Khryz Anne Orobia (North Tamworth)
ITEM 109 CLASSICAL PIANO SOLO: Preliminary Grade M89
Time Limit: None 1. Emma Frazer (Oxley Vale)
ITEM 110 RESTRICTED PIANO SOLO: 9 years and under M72
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 111 PIANO SOLO: 12 years and under M67
Time Limit: 5 minutes 1. Chloe Rankmore (North Tamworth) 2. Nicholas Nelson (Moore Creek) 3. Xanthe Foster (Quirindi) 4. Adeline Cann (Moore Creek) 5. Kermina Girgis (East Tamworth) 6. Mitchell Hobbs (North Tamworth) 7. Chloe Spencer (North Tamworth) 8. Philippa Clunas (East Tamworth) 9. Jack Baiocchi (Tamworth) 10. Oliver Scott (Kootingal)
ITEM 112 RESTRICTED PIANO SOLO: 12 years and under M73
Time Limit: 5 minutes 1. Jack Baiocchi (Tamworth) 2. Alice Ryan (Oxley Vale) 3. Kate Baiocchi (Tamworth) 4. Jeremy Scott (Kootingal) 5. Lillian Smith (East Tamworth) 6. Isabella Hoskins (Hillvue) 7. Louis Foster (Quirindi)
ITEM 113 BAROQUE PIANO SOLO: Grade 3 and 4 M85
Time Limit: None 1. Philippa Clunas (East Tamworth) 2. Nicholas Weary (East Tamworth)
ITEM 114 ROMANTIC PIANO SOLO: Grade 1 and 2 M96
Time Limit: None 1. Toby Spykstra (East Tamworth)
ITEM 115 AUSTRALIAN COMPOSITION PIANO SOLO: Grade 1 and 2 M108
Time Limit: None 1. Ben Scarborough (North Tamworth) 2. Chloe Spencer (North Tamworth) 3. Angus Turnbull (Calala)
ITEM 116 20TH AND 21ST CENTURY PIANO SOLO: Grade 1 and 2 M102
Time Limit: None 1. Xanthe Foster (Quirindi) 2. Mitchell Hobbs (North Tamworth) 3. Toby Spykstra (East Tamworth) 4. Kate Frazer (Oxley Vale) 5. Kate Baiocchi (Tamworth) 6. Austin Guo (East Tamworth) 7. Daniel Nelson (Moore Creek) 8. Chloe Langley (Hillvue) 9. Chloe Spencer (North Tamworth) 10. Kermina Girgis (East Tamworth)
ITEM 117 MODERN PIANO SOLO: 12 years and under M116
Time Limit: 5 minutes 1. Mitchell Hobbs (North Tamworth) 2. Jack Baiocchi (Tamworth) 3. Toby Spykstra (East Tamworth) 4. Chloe Spencer (North Tamworth) 5. Austin Guo (East Tamworth) 6. Lewis Sky (East Tamworth)
ITEM 118 ROMANTIC PIANO SOLO: Grade 3 and 4 M97
Time Limit: None 1. Oliver Pollard (Quirindi)
Evening of Sunday, 18th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 119 BAROQUE PIANO SOLO: Grade 5 and 6 M86
Time Limit: None 1. Caitlin Jackson (Hillvue) 2. James Duggan (Lindesay) 3. Oliver Scott (Kootingal) 4. Hudson Clunas (East Tamworth) 5. Amelia Turnbull (Calala)
ITEM 120 PIANO SOLO: 14 years and under M68
Time Limit: 5 minutes 1. Khryz Anne Orobia (North Tamworth) 2. Ben Scarborough (North Tamworth) 3. Samantha Stephens (Calala) 4. Scarlett Riley (Calala) 5. Marko Duric (East Tamworth) 6. Hazel Fragar (Mulla Creek)
ITEM 121 RESTRICTED PIANO SOLO: 15 years and under M74
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 125 ROMANTIC PIANO SOLO: Grade 5 and 6 M98
Time Limit: None 1. Amelia Turnbull (Calala)
ITEM 126 ROMANTIC PIANO SOLO: Grade 7 and 8 M99
Time Limit: None 1. Jack Knight (North Tamworth) 2. Annabel Scott (Kootingal) 3. Lixiangru (James) He (Hillvue)
ITEM 127 PIANO SOLO: 16 years and under M69
Time Limit: 5 minutes 1. Annabel Scott (Kootingal) 2. Samantha Stephens (Calala) 3. Cameron McDonald (North Tamworth) 4. Alistair Scott (Kootingal) 5. James Duggan (Lindesay) 6. Chloe Langley (Hillvue)
ITEM 128 AUSTRALIAN COMPOSITION PIANO SOLO: Grade 3 and 4 M109
Time Limit: None 1. Macy Maria Graham (Kootingal) 2. Nicholas Weary (East Tamworth)
ITEM 129 20TH AND 21ST CENTURY PIANO SOLO: Grade 7 and 8 M105
Time Limit: None 1. Annabel Scott (Kootingal) 2. Jack Knight (North Tamworth) 3. Rachel Donaldson (Currabubula) 4. Samantha Stephens (Calala) 5. Lixiangru (James) He (Hillvue) 6. Olivia Turnbull (Calala)
ITEM 130 BAROQUE PIANO SOLO: Grade 7 and 8 M87
Time Limit: None 1. Lixiangru (James) He (Hillvue)
ITEM 131 OWN COMPOSITION PIANO SOLO: 15 years and under M121
Time Limit: 5 minutes 1. Oliver Pollard (Quirindi)
ITEM 132 AUSTRALIAN COMPOSITION PIANO SOLO: Grade 5 and 6 M110
Time Limit: None 1. Rachel Donaldson (Currabubula) 2. Amelia Turnbull (Calala) 3. James Duggan (Lindesay)
Afternoon of Monday, 19th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 133 AUSTRALIAN COMPOSITION PIANO SOLO: Grade 7 and 8 M111
Time Limit: None 1. Lixiangru (James) He (Hillvue)
ITEM 134 PIANO SOLO: 18 years and under M70
Time Limit: 5 minutes 1. Jack Knight (North Tamworth) 2. Paige Sevil (Quirindi) 3. Rachel Donaldson (Currabubula)
ITEM 135 MODERN PIANO SOLO: 18 years and under M117
Time Limit: 5 minutes 1. Paige Sevil (Quirindi) 2. Olivia Turnbull (Calala) 3. Marko Duric (East Tamworth) 4. Jack Knight (North Tamworth) 5. Chloe Langley (Hillvue) 6. Rachel Donaldson (Currabubula)
ITEM 136 JUNIOR PIANO CHAMPIONSHIP: 12 years and under M127
First Prize: Trophy plus $200
Time Limit: 10 minutes 1. Lillian Smith (East Tamworth) 2. Adeline Cann (Moore Creek) 3. Austin Guo (East Tamworth) 4. Oliver Scott (Kootingal) 5. Jack Baiocchi (Tamworth) 6. Mitchell Hobbs (North Tamworth) 7. Kate Baiocchi (Tamworth) 8. Toby Spykstra (East Tamworth)
Evening of Monday, 19th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 137 RESTRICTED PIANO SOLO: 18 years and under M75
Time Limit: 5 minutes 1. Caitlin Jackson (Hillvue)
ITEM 138 JAZZ PIANO SOLO: 18 years and under M114
Time Limit: 5 minutes 1. Cameron McDonald (North Tamworth)
ITEM 139 CLASSICAL PIANO SOLO: Open Age / Diploma Standard M94
Time Limit: None 1. Nathan Tainsh (Moore Creek)
ITEM 140 PIANO DUET, TRIO OR QUARTET: 18 years and under M125
Time Limit: 5 minutes 1. Rachel Donaldson & Samantha Stevens
ITEM 141 20TH AND 21ST CENTURY PIANO SOLO: Open Age / Diploma Standard M106
Time Limit: None 1. Nathan Tainsh (Moore Creek) 2. Alistair Scott (Kootingal)
ITEM 142 BAROQUE PIANO SOLO: Open Age / Diploma Standard M88
Time Limit: None 1. Nathan Tainsh (Moore Creek)
ITEM 143 SENIOR PIANO CHAMPIONSHIP: 16 years and under M128
First Prize: Trophy plus $300
Time Limit: 10 minutes 1. James Duggan (Lindesay) 2. Ben Scarborough (North Tamworth) 3. Samantha Stephens (Calala) 4. Lixiangru (James) He (Hillvue) 5. Annabel Scott (Kootingal)
ITEM 144 JOAN CARPENTER MEMORIAL OPEN PIANO CHAMPIONSHIP: Open Age M129
First Prize: Trophy
Time Limit: 15 minutes 1. Jack Knight (North Tamworth) 2. Nathan Tainsh (Moore Creek)
Morning of Tuesday, 20th June 2023
For full session details, including session commencement and performance venue, please download the full Programme using the link at the top of the page.
ITEM 145 PRELIMINARY MUSIC SOLO: Music I M8
Time Limit: 5 minutes 1. Tamika Bailey (Hillvue) 2. Lauren Brand (Wongo Creek) 3. James Duggan (Lindesay) 4. Paul Sayad (West Tamworth) 5. Grace Gamble (Gowrie) 6. Rachel Donaldson (Currabubula)
ITEM 146 HSC MUSIC SOLO: Music II M11
Time Limit: 7 minutes 1. Alistair Scott (Kootingal) 2. Andrew Clark (Hillvue)
ITEM 147 HSC MUSIC SOLO: Music I M10
Time Limit: 7 minutes 1. Innes Munro (Hillvue) 2. Sarah Hargraves (East Tamworth) 3. Jack McDonald (East Tamworth) 4. Ryan Stewart (East Tamworth) 5. Lucy Petrie (East Tamworth) 6. Lachlan Maughan (Calala) 7. Harry Wood (East Tamworth) 8. Harmonie Lawler (East Tamworth) 9. Sam Ison (East Tamworth) 10. Briana Guy (East Tamworth) 11. Molly Owen (Braefield)
ITEM 148 HSC MUSIC SOLO: Music Extension M12
Time Limit: 7 minutes 1. Andrew Clark (Hillvue) 2. Alistair Scott (Kootingal)